انتخاب رشته شاخه فنی و حرفه ای در پایه نهم

چنانچه علاقه مند به تحصیل در این شاخه می باشید لازم است بدانید که رشته فنی و حرفه ای دارای 4 زیر گروه هنر مدیریت و خدمات صنعت و کشاورزی می باشد. با انتخاب رشته فنی و حرفه ای تقریبا می توانید به تمامی رشته های ریاضی و فیزیک در دانشگاه راه یابید. اما نکته ی قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که شما شانس قبولی در دانشگاه خوب و درجه یک کشور را در کارشناسی ارشد از دست می دهید. اما یکی از مزایایی که می توانیم بر شمریم این است که فارغ التحصیلان این رشته راحت تر وارد بازار کار می شوند.

چنانچه علاقه ی خاصی به کار های عملی دارید و دوست دارید که زودتر وارد بازار کار شوید، رشته فنی و حرفه ای بهترین گزینه برای انتخاب رشته در پایه نهم می باشد. اما اگر می خواهید مدیر و یا مهندس شده و تحصیلات عالی خود را ادامه دهید، بهتر است در رشته ریاضی انتخاب رشته نموده و تحصیل نمایید. همچنین توجه داشته باشید که کسانی که در رشته فنی و حرفه ای تحصیل می کنند، کارهای عملی و خلاقانه را می توانند به خوبی انجام دهند و حتما اشتغال به مشاغل مهندسی با تحصیلات عالی برای انجام درست کارها لازم نیست.

شرایط پذیرش دانش آموزان در رشته فنی و حرفه ای پایه نهم 

رشته های شاخه فنی و حرفه ای آموزش دهنده مهارت ها هستند و دانش آموزان علاقه مند در صورت داشتن شرایط زیر می توانند در این رشته موفقیت کسب کنند.

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده در درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه متوسطه (هفتم هشتم نهم) کمتر از ضریب 30 نباشد.
  • حداقل 10 ریاضی در اول متوسطه بدون تبصره باشد.
  • دارا بودن حداقل معدل 12 ضروری است.

 

منبع:

https://iranmoshavere.com/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%86%d9%87%d9%85-    %d8%a8%d9%87-%d8%af%d9%87%d9%85