در زندگی تمام انسان ها زمان هایی وجود دارد که لازم است دست به انتخاب زده شود انتخاب هایی که سرنوشت را تغییر خواهند داد و کمی اشتباه در آن ها می تواند بعدها موجب پشیمانی گردد. شاید بتوانیم بگوییم نوجوانان زمانی که در آستانه انتخاب رشته قرار دارند اولین تصمیم مهم زندگی خود را خواهند گرفت. تصمیمی که اگر با سهل انگاری همراه باشد ناراحتی بزرگی به بار خواهد آورد و حتی ممکن است اشتیاق دانش آموز را برای ادامه تحصیل کمتر کند. با توجه به اهمیت این موضوع والدین می بایست نوجوانان خود را در زمینه انتخاب رشته همراهی نموده و اگر دانش کافی در این زمینه ندارند می توانند از مشاوران تحصیلی کاردان در این زمینه مشاوره دریافت نمایند.

دنیای امروز دنیای پیشرفت و سرعت است از این رو هر چه به جلو می رویم باید میزان خطای خود را پایین آورده و انتخاب های صحیح و کار آمدتری داشته باشیم. به همین منظور پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با خواندن دقیق مقاله به سوالات خود پاسخ داده و از اضطراب ناشی از انتخاب رشته خود و یا فرزندتان رهایی یابید.

انتخاب رشته نهم به دهم می تواند آینده تحصیلی شما را رقم بزند پس در انجام این فرآیند تمام جوانب را بسنجید.

شرایط انتخاب رشته نهم به دهم

بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت، دانش آموزان پایه نهم که در مرحله انتخاب رشته می باشند باید بدانند دیگر مانند گذشته تنها به نمرات پایه نهم توجه نمی شود بلکه تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول (هفتم هشتم نهم) در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت. همچنین ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است. انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته در دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد، برای مثال اگر دانش آموزی رتبه لازم برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد، می بایست در گروه های فنی و یا انسانی و… دست به انتخاب بزند.

نکته ی دیگری که در پایه نهم مد نظر گرفته شده تاثیر سهمیه مناطق ایثارگران جانبازان خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته می باشد برای مثال در یک منطقه که 200 نفر سهمیه انتخاب رشته کنکور تجربی دارند، ممکن است حتی کسانی که معدل بالای 18 را کسب کرده اند هم نتوانند این رشته را انتخاب کنند و مجبور شوند در رشته های دیگر تحصیل نمایند.

نکاتی تاثیر گذار در انتخاب رشته پایه نهم

مجموعه امتیازاتی که دانش آموز در هر یک از موارد عنوان شده زیر کسب می نماید، در نهایت هدایت تحصیلی وی را رقم می زند.

  • علایق خود دانش آموزان که 10 درصد را شامل می شود.
  • نظر و مشاوره والدین که 5 درصد را در برمی گیرد.
  • نظر معلمان تمام درس ها که 10 درصد را شامل می شود.
  • نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است 35 درصد تاثیر گذار است.
  • نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که 35 درصد را شامل می شود.
  • نظر مشاور تحصیلی 10 درصد تاثیر گزار می باشد.

نکته های کلیدی در انتخاب رشته نهم

در انتخاب رشته موفق توجه به علاقه و آینده شغلی بسیار مهم می باشد، با این حال بسیاری از دانش آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند. پس مشورت با والدین و مشاوران می تواند کمک بزرگی به انتخاب صحیح رشته صحیح در پایه نهم باشد. با استفاده از نکات مطرح شده در فهرست زیر می توانید درست تر و با سنجیدن تمام جوانب دست به انتخاب رشته بزنید. البته همان طور که تا این جا متوجه شدید، فاکتور های دیگری مانند نمرات سه سال دوران اول متوسطه نیز در انتخاب رشته شما تاثیر گذار است.

1- شناخت دقیق از رشته ها شما دانش آموزان بایستی با تحقیق از معلمان و مشاوران مدرسه خود بتوانید شناخت دقیقی نسبت به رشته ها ضریب رشته ها و اینکه رشته مورد علاقه شما به قوی بودن در کدام درس نیازمند است داشته باشید .

2- شناخت دقیق از خود و علاقه مندی های خود؛ دانش آموزان باید به شناخت دقیق از خود دست یابند. به نمراتی که در سال های قبل کسب کرده اید، توجه کرده و وضعیت تحصیلی خود را در نظر بگیرید. اگر بخواهید رویایی نگاه کنید هرگز نمی توانید توانایی های واقعی خود را شناخته و رشته مناسبی برای خود انتخاب نمایید. در این مورد می توانید با والدین و مشاوران مدرسه خود مشورت نموده و همچنین ساعاتی را به ارزیابی توانایی های خود در مدرسه و زندگی تان اختصاص دهید.

3- رشته مورد علاقه خود را با توانایی ها و امکانات موجود خود بسنجید؛ دانش آموزان باید خود را در رشته مورد علاقه خود ببینند و بررسی کنند که آیا می توایند با توجه به امکانات استعداد و شرایط موجود در این رشته تحصیل نمایند؟ پس یکی از معیارهای مهم در انتخاب رشته داشتن علاقه و اشتیاق می باشد.

یکی از اقداماتی که در زمینه انتخاب رشته و هدایت تحصیلی پایه نهم صورت می گیرد، برگزاری آزمون های توانایی و رغبت سنج می باشد. به همین منظور دانش آموزان عزیز پایه نهم می توانند با مراجعه به دفتر مرکزی دبیرستان سپهردانش واقع در خ 24 متری، پلاک 58 ، با دریافت دفترچه آزمون شخصیت شناسی MBTI و پاسخ به سوالات، جواب تست شخصیت شناسی خود را در همان لحظه دریافت و در خصوص نتیجه با مشاور ارشد دبیرستان گفتگو کنند. لازم به ذکر است این تست به صورت کاملا رایگان در این مرکز گرفته می شود تا به این ترتیب دانش آموزان عزیزمان بتوانند به تیپ شخصیتی، علایق، روحیات و مهم تر از همه توانایی خود پی ببرند و راهنمایی های مناسب را در مسیر انتخاب رشته صحیح دریافت نمایند. منتظر شما هستیم. 

 

جهت مشاهده شرایط انتخاب رشته در هر یک از گروه های آمورشی، بر روی گزینه مورد نظر کلیک کنید.

 

منبع:

https://iranmoshavere.com/%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%86%d9%87%d9%85-    %d8%a8%d9%87-%d8%af%d9%87%d9%85